Nastoletnie dziewczęta w kryzysie – głosy z Ukrainy, Polski i Rumunii
Szacuje się, że po upływie ponad dwóch lat od eskalacji wojny w Ukrainie pomocy humanitarnej potrzebuje 14,6 miliona osób, a ponadto miliony ludzi przesiedlono. Przeprowadziliśmy rozmowy z nastoletnimi dziewczętami doświadczającymi tego nadal utrzymującego się kryzysu.

Nastoletnie dziewczęta starają się radzić sobie z trwającym kryzysem, wykazując determinację i odporność. Natrafiają jednak na istotne luki w dostępie do podstawowych usług w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, seksualnego, reprodukcyjnego oraz edukacji.
Dorastające dziewczęta doznają wysokiego poziomu stresu i niepokoju w związku z doświadczeniami wojny i przesiedlenia, a ponadto muszą również mierzyć się z wieloma innymi czynnikami stresogennymi, w tym także z zagrożeniem własnego bezpieczeństwa. Źródłem stresu i niepokoju jest także alarmująco wysoka częstotliwość napastowania seksualnego, trudne do nadrobienia przerwy w nauce szkolnej, izolacja społeczna czy wyzwania związane z integracją w nowym miejscu. Niejednokrotnie spotykają się one z sytuacją, gdy ich okres dojrzewania został nagle zakłócony i stanęły w obliczu konieczności mierzenia się z ciężarem obowiązków dorosłego życia.
Raport opracowany przez Plan International opiera się na badaniach przeprowadzonych z udziałem nastoletnich dziewcząt i chłopców, ich opiekunów oraz osób udzielających pomocy kryzysowej w wielu miejscach na terenie Ukrainy, Polski i Rumunii.
W raporcie opisano, jak dorastające dziewczęta w dwóch przedziałach wiekowych (10–14 lat i 15–19 lat) postrzegają wpływ wojny i przesiedleń na własne życie oraz w jaki sposób reagują na wyzwania, z którymi przyszło im się mierzyć.
W dokumencie przedstawiono punkt widzenia nastolatek, aby wzmocnić ich głos oraz formułowane przez nich zalecenia dla sektora pomocy humanitarnej w zakresie reagowania na trwający kryzys.
Pobierz raport
Pełny raport – język polski (POL)
5,65 mb
Pełny raport – język angielski (ENG)
3,54 mb
Pełny raport – język ukraiński (UKR)
3,63 mb
Pełny raport – język rumuński (RUM)
3,64 mb
Streszczenia
Streszczenie – język polski (POL)
1 012,92 kb
Streszczenie – język angielski (ENG)
1,02 mb
Streszczenie – język ukraiński (UKR)
985,53 kb
Streszczenie – język rumuński (RUM)
1,02 mb
Streszczenie – język hiszpański (SPA)
952,94 kb