Minimalne standardy ochrony dzieci
Przetłumaczyliśmy „Minimalne standardy ochrony dzieci” na język polski. Standardy te, szeroko stosowane przez organizacje zajmujące się ochroną dzieci oraz przez ekspertów ds. pomocy humanitarnej, przyczyniają się do profesjonalizacji sektora.

© Plan International
W kontekście pomocy humanitarnej najwyższym priorytetem jest ochrona dzieci przed przemocą, wykorzystywaniem, wyzyskiem i zaniedbaniem. Kluczową rolę odgrywają specjaliści ds. ochrony dzieci, jednak wszystkie sektory muszą współpracować, aby zapobiegać i przeciwdziałać zagrożeniom, na które narażone są dzieci podczas kryzysów. Działania humanitarne powinny być organizowane w odpowiednim czasie i we właściwy sposób tak, aby reagować na potrzeby dzieci i ich rodzin.
Działania muszą być ukierunkowane na prawa dziecka, a ponadto muszą być oparte na dowodach i skoncentrowane na osiąganiu wymiernych rezultatów. Równie istotne jest wzmocnienie formalnych i nieformalnych systemów ochrony dzieci również w obszarach innych niż pomoc w sytuacjach kryzysowych.
Zasady te stanowią podstawę międzyagencyjnych Minimalnych standardów ochrony dzieci w akcjach humanitarnych. Od czasu wprowadzenia tych standardów w 2012 r. przyczyniły się one do podniesienia profesjonalizmu działań i zwiększenia skuteczności ochrony dzieci na całym świecie.
Plan International Poland, wraz z innymi organizacjami międzynarodowymi, brał udział w opracowaniu wersji Minimalnych standardów z 2019 roku. Przetłumaczyliśmy te standardy na język polski, aby zwiększyć ich dostępność dla polskich organizacji.
Tu można zapoznać się z Minimalnymi standardami ochrony dzieci w języku polskim i angielskim
Opcje pobierania dokumentu
Minimalne standardy ochrony dzieci w akcjach humanitarnych (POL)
5,82 mb
Minimalne standardy: Podsumowanie (POL)
856,76 kb
Minimum Standards for Child Protection in Humanitarian Action (ENG)
9,46 mb
Minimum Standards: Summary (ENG)
705,99 kb
Kategorie: Ochrona przed przemocą