Dzieci i młodzież o swoim samopoczuciu w obliczu wojny w Ukrainie

„Fajnie tu jest, to jasne… ale nie ma to jak w domu”. 

W tym raporcie opisano subiektywne samopoczucie dzieci i młodzieży, które zamieszkały w Polsce w związku z wojną w Ukrainie. 

Cover of the report: "It is cool here, no doubt about it... but home is home." - Exploring the subjective wellbeing of children and adolescents living in Poland in the face of the war in Ukraine

Raport przedstawia wyniki konsultacji z dziećmi pochodzącymi z Ukrainy oraz ich polskimi rówieśnikami. Konsultacje przeprowadziły trzy organizacje działające na rzecz ochrony dzieci w Polsce: Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, Save the Children Poland oraz Plan International Poland. 

Według danych UNHCR od chwili rozpoczęcia wojny na pełną skalę w Ukrainie w lutym 2022 r. ponad 1,7 miliona osób pochodzących z Ukrainy zarejestrowało się w Polsce w celu uzyskania tymczasowej ochrony. W tej grupie 41% stanowią dzieci. 

Celem badania było lepsze poznanie wyzwań, z jakimi mierzą się dzieci uchodźcze oraz ich polscy rówieśnicy ze społeczności przyjmujących, a także zidentyfikowanie możliwości poprawy ich samopoczucia i dobrostanu. 

Ponad 100 dzieci podzieliło się swoimi doświadczeniami 

Raport przedstawia doświadczenia i opinie ponad 100 dzieci mieszkających obecnie w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Zgodnie z metodologią photovoice dzieci otrzymały aparaty fotograficzne typu polaroid z zadaniem, aby uchwycić pozytywne i negatywne aspekty swojego codziennego życia. Zdjęcia zostały następnie zaprezentowane i omówione w ramach 17 dyskusji grupowych.  

W procesie konsultacji wyłoniono trzy powiązane wątki: 

  • zdrowie psychiczne i dobrostan psychospołeczny dzieci 
  • edukacja dzieci 
  • integracja ukraińskich dzieci w polskim społeczeństwie. 

Raport zawiera konkretne zalecenia dla władz krajowych i lokalnych w Polsce, agend ONZ, organizacji pozarządowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego we wszystkich trzech obszarach tematycznych. 

Poland, United Nations agencies, NGOs and civil society organisations in all 3 thematic areas.

„Chciałabym podziękować dzieciom, które przyczyniły się do powstania tego raportu, za podzielenie się swoimi ważnymi refleksjami. Naszym obowiązkiem jako organizacji międzynarodowych, władz państwowych i społeczeństwa obywatelskiego jest uwzględnienie głosu dzieci jako najmłodszych osób uchodźczych przebywających w Polsce”. 

Sue Ellen Stefanini, Szefowa misji, Plan International Poland 

Pobierz raport 

Pełny raport – język polski (POL) 

pdf

12 mb

Raport w formacie przyjaznym dzieciom – język polski (POL) 

pdf

710 kb

Full report (ENG) 

pdf

11 mb

Child-friendly version of the report (ENG) 

pdf

4 mb

Kategorie: Sytuacje kryzysowe Tagi: Dzieci migranckie i przesiedlone, Edukacja w sytuacjach kryzysowych

Share