Safer cities for girls / Bezpieczne miasta dla dziewczyn
Dziewczęta w Polsce potrzebują bezpieczniejszych miast. Współpracując z grupami młodzieżowymi, wskazujemy miejsca w miastach, w których należy podjąć działania, by zwiększyć ich bezpieczeństwo.

Kobiety i dziewczęta w Polsce często doświadczają przemocy w miejscach publicznych, na co od dziesięcioleci zwracają uwagę polskie organizacje feministyczne, mimo że władze nadal nie traktują poważnie przypadków przemocy werbalnej i seksualnej na tle płciowym. Kobiety powszechnie wiedzą, że w naszych miastach są miejsca, których należy unikać zarówno po zmroku, jak i w ciągu dnia. Nasze próby zapobiegania przemocy nie zawsze są jednak skuteczne w obliczu braku zmian strukturalnych w planowaniu i zarządzaniu miastami. Potrzebujemy bezpiecznych miast dla wszystkich kobiet i dziewcząt!
„Jest to dla mnie niesamowita okazja, by porozmawiać z osobami, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywizmem, jak i z osobami bogatymi w staż aktywistyczny. Od obu grup mogę się wiele nauczyć”
Marysia, członkini G*AG

Safer Cities for Girls to projekt opracowany przez PLAN International i z powodzeniem wdrożony w 20 miastach na całym świecie. Aby wprowadzić go w Polsce, PLAN International nawiązał współpracę z lokalną fundacją Juniper. Celem działań jest walka z nierównościami, z jakimi borykają się dziewczęta i młode kobiety w miastach, walka ze stereotypami i szkodliwymi normami dotyczącymi płci oraz wyeliminowanie wykluczenia z życia publicznego, którego dziewczęta doświadczają z powodu nierówności.

Pierwszy etap projektu koncentrował się na badaniu i zrozumieniu przyczyn zagrożeń, przemocy i nierówności, których doświadczają kobiety w miastach. W tym celu wykorzystano metodę Spacerów Bezpieczeństwa (Safety Walks). Jest to sposób badania przestrzeni publicznej poprzez zbieranie obserwacji i refleksji kobiet na temat ich doświadczeń podczas spaceru po mieście. Około 45-minutowa trasa spaceru jest wcześniej udostępniana, a do udziału zaprasza się około 10 kobiet. Przed rozpoczęciem spaceru uczestniczki omawiają, co oznacza dla nich bezpieczeństwo i czego mogą się spodziewać po spacerze. Po zakończeniu spaceru zachęca się je do oceny tego, jak bezpiecznie czuły się na wybranej trasie, a następnie rozpoczyna się dalsza dyskusja na temat obserwacji i doświadczeń kobiet ze spaceru. Na koniec dzielą się tym, co ich zdaniem należy zmienić i jak uczynić przestrzeń publiczną bezpieczniejszą dla kobiet.

Najważniejszym celem tego etapu było uchwycenie doświadczeń kobiet w całej ich różnorodności. Począwszy od kobiet z doświadczeniem migracji i należących do mniejszości etnicznych, po członkinie społeczności LGBTQ+ i kobiety z niepełnosprawnościami. Projekt kładzie nacisk na znaczenie intersekcjonalności w badaniu przestrzeni publicznej i uczynieniu jej dostępną i bezpieczną dla wszystkich kobiet. Istotną rolę na tym etapie projektu odegrała grupa Dziewczęca* Grupa Doradcza (Girls* Advisory Group).
„*” oznacza wszystkie osoby, które mają doświadczenie w kontaktach społecznych i życiu jako kobieta (np. osoby transpłciowe).

Członkini G*AG Marysia mówi: „To niesamowita okazja, aby porozmawiać z osobami, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywizmem, a także z tymi, które zajmują się tym od dawna. Od obu grup mogę się wiele nauczyć”.
Jest to grupa sześciu młodych osób, które reprezentują projekt, dzielą się swoimi pomysłami i promują go wśród młodzieży. GAG, wraz z Plan International Poland, jest zaangażowana w dzielenie się perspektywami młodych ludzi i wykorzystywanie ich wiedzy do transformacji miast. „Inspirują mnie ludzie, zarówno z GAG, jak i inni, których spotkaliśmy na naszej drodze” – mówi członek G*AG.
„Inspirują mnie ludzie, zarówno z G*AG, jak i inni, których spotkaliśmy na naszej drodze”.
członek G*AG
W 2025 roku projekt Safer Cities for Girls realizowany przez Plan International Poland nadal będzie skupiał się na podnoszeniu świadomości na ten temat, rozpowszechnianiu wyników raportu, wykorzystywaniu spacerów bezpieczeństwa jako narzędzia rzecznictwa oraz propagowaniu bardziej inkluzywnych, różnorodnych i bezpiecznych miast. Oprócz tego Plan International Poland promuje nową platformę SaferCities, która może pomóc zmienić to, jak kobiety postrzegają miasta. Na platformie każdy może anonimowo podzielić się swoimi doświadczeniami, co pomoże w identyfikacji problemów występujących w miastach i określeniu, gdzie należy podjąć działania, aby miasto stało się bezpieczniejsze dla wszystkich. Ulice miasta są dla wszystkich. Tutaj każdy powinien czuć się mile widziany, doceniany, bezpieczny i wysłuchany.


Kategorie: Ochrona przed przemocą, Wzmocnienie pozycji młodzieży