Children drawing.

O nas – Plan International w Polsce 

Plan International rozpoczął działalność w Polsce w marcu 2022 roku, aby śpieszyć z pomocą w odpowiedzi na bezprecedensową liczbę osób uchodźczych uciekających przed wojną w Ukrainie. 

Podejście oparte na współpracy 

Przyjazd osób uchodźczych potrzebujących wsparcia okazał się wyzwaniem dla nieformalnych sieci wsparcia, organizacji pozarządowych (NGO) i służb państwowych – niezbędne było wsparcie w zakresie zaspokojenia podstawowych potrzeb i radzenia sobie ze stresem, rozłąką z bliskimi i przerwami w edukacji dzieci.  

Aby zaradzić tym problemom, Fundacja Plan International Poland współpracuje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, aby wdrażać programy natychmiastowej pomocy humanitarnej dla osób dotkniętych kryzysami oraz wspierać prawa dzieci, równość dziewcząt i integrację osób z niepełnosprawnościami. Działania te prowadzone są dzięki partnerstwu z polskimi organizacjami.  

Udało nam się połączyć nasze doświadczenie w zakresie pomocy humanitarnej i rozwojowej z wiedzą na temat potrzeb, struktur i rozwiązań opracowanych przez lokalne podmioty, aby podjąć skoordynowane działania w całym kraju.  

Nasze organizacje partnerskie 

Od początku prowadzonych przez nas działań pomocowych współpracowaliśmy z 13 polskimi organizacjami przy wdrażaniu różnych programów, a obecnie współpracujemy z sześcioma z nich. Są to:  

  • Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) 
  • Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (FEDERA) 
  • Fundacja HumanDOC 
  • Polskie Forum Migracyjne (PFM) 
  • Fundacja Jedność 
  • Stowarzyszenie na rzecz imigranckich rodzin osób z niepełnosprawnością „Patchwork”

W ciągu ostatnich trzech lat współpracowaliśmy również z Alliance4Europe, Fundacją Rozwoju Dzieci, Fundacją Szkoła z Klasą, Polską Akcją Humanitarną, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacją Juniper i Fundacją Martynka. Kontynuowaliśmy także działania koordynacyjne promowane przez Forum Organizacji Pozarządowych „Razem”.  

Aktywnie współpracujemy również z różnymi zainteresowanymi podmiotami (polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi oraz środowiskiem akademickim i instytucjami badawczymi), aby tworzyć nową wiedzę, realizować pogłębione badania i opracowywać raporty oparte na zebranych danych, pokazujące, w jaki sposób tworzymy nasze programy i podejmujemy decyzje na temat kierunków działania. Dzięki podejmowanym inicjatywom badawczym zdobywamy i upowszechniamy cenne informacje, które przyczyniają się do lepszego rozumienia sytuacji osób w kryzysach i i stymulują podejmowanie sensownych działań w najważniejszych obszarach. Aby dowiedzieć się więcej, można zapoznać się ze stroną z naszymi publikacjami.  

Jesteśmy organizacją ukierunkowaną na cel i dlatego chcemy, aby nasze programy wykraczały poza wyłącznie reagowanie na kryzysy humanitarne. Chcemy promować różnorodność, sprawiedliwe traktowanie i włączanie osób z niepełnosprawnościami, a także wspierać równość płci i zaangażowanie młodych ludzi niezależnie od ich płci, pochodzenia, narodowości, przekonań, orientacji seksualnej, niepełnosprawności czy sytuacji ekonomicznej.  

Kluczowe dane dotyczące reagowania na kryzys w Ukrainie w ciągu ostatnich 3 lat

W okresie od marca 2022 r. do stycznia 2025 r: 

  • 29 566 osób uzyskało dostęp do usług w zakresie ochrony i opieki nad dziećmi, 
  • 20 898 osób zostało przeszkolonych w zakresie zagadnień edukacyjnych lub metod nauczania, w tym metodyki, 
  • 11 168 osób uzyskało dostęp do ustalonych ścieżek postępowania w obszarze zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz przemocy ze względu na płeć, 
  • 11 094 osób otrzymało pomoc finansową w postaci gotówki i bonów, 
  • 10 716 osób otrzymało informacje podnoszące świadomość na temat ochrony dzieci oraz ich usług i praw w tym zakresie, postępowania w konkretnych przypadkach, ograniczania ryzyka i dostępnych usług, 
  • 10 000 osób otrzymało artykuły higieniczne, 
  • 2 760 dzieci i młodzieży bez opieki lub oddzielonych od bliskich uzyskało dostęp do wsparcia z zakresu usług ochrony dzieci, 
  • 9 648 osób skorzystało z usług w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego, 
  • 1 119 osób zostało przeszkolonych w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w tym zakresie, a także w zakresie świadczenia usług i wsparcia dla osób dotkniętych przemocą ze względu na płeć, 
  • 2 323 osoby otrzymały informacje na temat  instrumentów z zakresu ochrony i przeciwdziałaniu przed krzywdzeniem (ang. Safeguarding).  

(Źródło: Data Dashboard, Plan International Poland, luty 2025 r.

Apel w sprawie Ukrainy 

Dzieci i rodziny dotknięte kryzysem w Ukrainie potrzebują wsparcia.
Share