Przez podwójną granicę

Przymusowa migracja osób LGBTQI+ do Polski: prześladowanie, dyskryminacja i utrudniony dostęp do pomocy humanitarnej

Ten raport analizuje wyzwania związane z dostępem do pomocy humanitarnej, jakie napotykają migranci LGBTQI+ w Polsce.

Okładka raportu „Przez podwójną granicę”

Polityka przyjmowania osób potrzebujących pomocy humanitarnej lub ochrony jest nieskuteczna, jeśli nie gwarantuje poszanowania praw człowieka i odpowiedniej ochrony tym, którzy są w wyjątkowo trudnym położeniu. Ostatnie zmiany w Europie Środkowo-Wschodniej, takie pełnoskalowa wojna w Ukrainie oraz kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej uwydatniły konieczność ponownej oceny i wzmocnienia mechanizmów ochrony grup marginalizowanych, w szczególności osób LGBTQI+, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich państw pochodzenia.

Co znajdziesz w raporcie?

Niniejszy raport przedstawia unikalną, bezpośrednią analizę opartą na relacjach osób LGBTQI+, które w obawie o swoje życie, zdrowie lub bezpieczeństwo szukały schronienia w Polsce – zarówno przed, jak i po lutym 2022 roku.

W porównaniu do innych raportów opublikowanych po 2022 roku niniejszy raport zawiera szczegółową, wieloetapową analizę systemowych i prawnych – a nie tylko humanitarnych – przeszkód, z jakimi borykają się osoby LGBTQI+ ubiegające się o azyl w Polsce. Co ważne, przedstawia on konkretne rozwiązania dla decydentów, administracji publicznej, służb granicznych oraz organizacji lokalnych i międzynarodowych działających w Polsce, które mogłyby pomóc w stworzeniu systemu recepcyjnego dla osób LGBTQI+ opartego na poszanowaniu ich praw.

Przykład Polski pokazuje, jak istotna jest rola lokalnego kontekstu oraz państwowych instytucji w działaniach humanitarnych na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Z naszej analizy wynika, że w kontekście przyszłych rozwiązań i przepisów – takich jak wdrożenie Paktu o Migracji i Azylu oraz Strategii Migracyjnej Polski – zapewnienie odpowiedniej ochrony i wsparcia osobom zagrożonym wykluczeniem i przemocą będzie prawdziwym sprawdzianem dla zasad i wartości humanitarnych, które wyznaje UE.

W niniejszym raporcie przedstawiono pierwszą kompleksową analizę sytuacji uchodźców i migrantów przymusowych ze społeczności LGBTQI+ w kontekście reakcji Polski na kryzys uchodźczy związany z pełnoskalową wojną w Ukrainie. Skupiono się na doświadczeniach osób LGBTQI+, dokonując krytycznej analizy luk systemowych krajowych procedurach azylowych, pomocy humanitarnej i ramach prawnych w zakresie ochrony. Wyniki opierają się na 23 pogłębionych wywiadach (IDI) przeprowadzonych z 24 osobami ze społeczności LGBTQI+ oraz 18 wywiadach eksperckich (KII) z osobami ze środowisk prawniczych, organizacji humanitarnych i pozarządowych oraz podmiotów międzynarodowych. Dane zostały dodatkowo uzupełnione analizą prawną oraz przeglądem literatury naukowej.

Mamy nadzieję, że niniejszy raport nie tylko wypełni luki w dotychczasowej wiedzy, ale także przyczyni się do stworzenia spójnego systemu reagowania, monitorowania i ochrony osób LGBTQI+ przymusowo migrujących do Polski.

Pobierz raport tutaj:

Przez podwójną Granicę

pdf

2 mb

Kategorie: Sytuacje kryzysowe Tagi: LGBTIQ+

Share